Neviem, možno sa mi to len zdá, novodobá história sa uberá dejinami v akýchsi multi-generačných skokoch v dĺžke 40, možno 50 rokoch. Potom, akoby sa všetko zmazalo, ako keď utriete školskú tabuľu, a ľudstvo začne úplne odznova. Najpodstatnejšou vecou je, aby sme sa z týchto veci vedeli poučiť, aby sme vedeli prežité veci dôsledne analyzovať.
V postupe času sa Augustínov názor na masarykovsky svet vyvíja. Od obdivu, až po úplne odsúdenie. Deti zvyknú nasiaknuť okolitými názormi. V podstate všetky deti len papouškujú, čo okolo seba počujú. Augustín je trošičku iný.
To je program
„Samota je dobrá“, opakuje Gustáv Husák po celý zvyšok svojho života. Samota, samota. To je program, celoživotný program, ktorý musel chtiac-nechtiac Husák prijať. V húfe nič nedocielite. Mnohí sa nechceli, nepotrebovali zamýšľať nad tým, prečo Gustáv Husák previedol tu „strašnú“ otočku na moskovských jednaniach v roku 1968. Niektorí nikdy nepochopili, že práve on, ako prvý, uznal, „že pod namierenými hlavňami tankov končí veškerá ilúzia o tom, že nám svetová verejná mienka pomôže, a že Sovieti zmenia svoje rozhodnutie.“ Od malíčka bol nútený premýšľať a veci dôsledne vyhodnocovať. Nielen deti, ale i mnohí dospelí v podstate len papouškujú, čo okolo seba počujú. Ako dáki dementi. Niektorí hovoria o zrade. Niektorí, je ich málo, hovoria o poznaní nutnosti.
Áno samota je dobrá, ponúka priestor na zamyslenie, zastavenie a vybudovanie si svojho vlastného názorového, nezávislého sveta, ktorý nikto nekontroluje. A je omnoho múdrejší, než názor, ktorý sa rodí za svetiel rámp.
Učiteľ chlapca podporuje
Názory dúbravského kňaza a učiteľa sa nad osobnosťou malého Gustáva, lámali. Každý mal na neho iný názor. Malý Gustík nikoho z nich nešetril. Týral svojimi všetečnými otázkami kňaza i pána učiteľa.
Zatiaľ sme len kdesi na začiatku. Triedny učiteľ navštívi otca mladého Husáka a navrhne mu, aby dal svojho syna na štúdia do Bratislavy. Otec odporuje. Nikdy ani len nepomyslel, žeby dal niektoré zo svojich detí niekedy študovať. Učiteľ je hodne presvedčivý.
Gustík nastupuje na prestížne osemročné katolícke, chlapčenské gymnázium na Grösslingove ulici v Bratislave. Niektoré zdroje uvádzajú, že Gustáv Husák bol významným členom školskej samosprávy. Ak je pokladník školskej samosprávy významným postom, tak potom áno.
Domnievam sa, že som schopná silného sociálneho cítenia, nemôžem však akceptovať snahy, niektorých tiež-komunistov predstavovať Gustáva Husáka, ako najbiednejšieho z najbiednejších. Nikodém Husák poberá štátnu rentu vysluželca vo Veľkej vojne. Navyše poberá rentu zo sociálneho fondu pre veteránov a invalidov. Je z 80. percent nefunkčný. A ešte dostáva štátne slúžne za starostovskú stoličku v Dúbravke. Po pár sedliakoch je najmajetnejším v dedine. Je pravdou, že Gustík už od nejakých štrnástich rokov doučuje deti bohatších Bratislavčanov. Za jednu vyučovaciu hodinu obdrží 3 Kč.
Celkové prostredie
Augustín sa dožíva doby, kedy to v spoločnosti hodne vrie. Je ešte malým chlapcom keď vrcholí menová reforma, ktorá sa začala v roku 1919. Ľudia v Československu sa vadia, akoby sa malo nové platidlo volať. Frank? Sokol? Hospodársky sa krajina začne zviechať. Darí sa najmä v českej časti spoločného štátu Čechov a Slovákov. Prosperita. V roku 1921 vzniká KSČ. Prebieha poľnohospodárska reforma. 600 000 bezzemkov obdrží bezplatne po jednom hektári pôdy. Slováci velebia Čechov. Česi navrhujú, aby bol všetok priemysel presťahovaný do českej časti štátu a poľnohospodárska základina, aby bola ponechaná na Slovensku. Komunisti toto rázne odmietajú, chcú aby sa priemysel i poľnohospodárstvo rovnomerne situovali po celom štáte. Je prijatý „gumový“ zákon. Ministra Rašína zastrelil v roku 1923 anarchista. „Gumový“ zákon bol opakovane zneužitý proti komunistom. V tomto období je Cirkev nútená k podpisovaniu tzv. lojálnosti štátu. Väčšina cirkevných hodnostárov nesúhlasí s novými pomermi. Podpisovať musia úradníci a učitelia.
V roku 1922 Béla Tuka napadá existenciu Československa. Presvedčivo argumentuje, že bola porušená Pittsburska dohoda. Tá počítala s absolútnou autonómiou Slovenska v rámci Spoločného štátu. Táto autonómia sa mala, podľa tajnej prílohy, realizovať do desiatich rokov, od založenia ČSR. Do roku 1928.
Mladý Gustáv Husák pozorne sleduje všeobecnú situáciu v krajine. Navštevuje už ako mladík knižnicu vo svojej dedine i v škole v Bratislave a pozorne číta. Všetko. Debatuje o veciach s otcom, keď sa ten vráti zo starostovského úradu. Na niektoré veci majú rozdielne názory. Živo sa zaujíma o dianie v Československu. Počúva škriepky chlapov a zápalisto debatuje so svojimi spolužiakmi. Snaží sa vo všetkom zorientovať. Jeho malebná, nežná, tichá a spokojná dedinka maskuje celkové pomery, ktoré v štáte vládnu. Augustínovi je tesno. Chce do sveta. Niečo vykonať, zmeniť a zlepšiť svet. Poľudštiť ho. Vidí denne biedu okolo seba. Osamelé matky s deťmi, bez otcov, ktorí zahynuli vo Veľkej vojne. Všetko pozorne sleduje. Túži zmeniť a zlepšiť svet.
V januári bude 100 výročie narodenia ...
socialismo o muerte poprosim nabudúce ...
ešte som tu klikol Bildenberg, mňa ...
aby som ti neposunul tie bryle... ...
No ty si tiež korporatívny, ale ....! ...
Celá debata | RSS tejto debaty